Kvalita životného prostredia má dlhodobý vplyv na podráždenie očí

Autor: Michal Krasňanský | 30.5.2016 o 8:17 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  310x

Výskumníci prišli na ďalší dôvod, prečo sa viac zaoberať zmenami v klíme. Suchá pôda, znečistené ovzdušie a zvýšené vystavenie sa ultrafialovému žiareniu – to všetko predstavuje potenciálne zdravotné riziko pre naše oči.

„Tkanivá v prednej časti oka – rohovka, viečko, bielko a šošovky ­– čelia faktorom vonkajšieho prostredia,“ uvádza podpredsedníčka výskumu inštitútu Wilmer Eye Institute na Univerzite Johnsa Hopkinsa, Sheila West, ktorá tento objav priblížila už v minulom roku na sympóziu zameranom na zdravotné dôsledky klimatických zmien.

Rozvíjajúci sa syndróm suchého oka

Globálne otepľovanie spôsobuje nárast výskytu vyprahnutých oblastí. Narastajúcimi teplotami a prúdením suchého vzduchu do oblastí, v ktorých bolo kedysi vďaka dažďu viac vlahy, sa u ľudí vyskytuje častejšie symptóm takzvaného „suchého oka.“ Toto ochorenie predstavuje narušenú tvorbu slzného filmu oka, čo znamená, že sa postihnutým nedostatočne tvoria slzy alebo sa príliš rýchlo vyparujú. Podľa Sheily West neexistujú priame dôkazy o tom, že suchšie podmienky spôsobujú syndróm suchého oka, avšak môže dôjsť k urýchleniu príznakov u ľudí, ktorí sú náchylnejší k tomuto ochoreniu.

Ďalším dôsledkom klimatických zmien je znečistenie ovzdušia. To sa už dlhšie spája s problémami, ktoré vyvolávajú dýchacie ťažkosti, avšak, ako nedávno preukázala Sheila West, znečistenie môže tiež dráždiť naše oči. Nízka vlhkosť, teplo a prašnosť, sú faktormi stále častejšie považovanými za dôsledok klimatických zmien, môžu dokonca predĺžiť sezónu prirodzene vznikajúcich požiarov. Tým sa do ovzdušia dostávajú aj iné dráždivé látky, ktoré negatívne vplývajú na zdravie našich očí.

Zjazvenie očných viečok pri varení

Výskum Sheily West taktiež ukázal, že varenie nad otvoreným ohňom na dreve alebo drevenom uhlí urýchľuje tvorbu jaziev spôsobených trachomou – ochorením postihujúcim spojivky. Trachoma je chlamýdiová infekcia šíriaca sa priamym kontaktom s nakazeným okom alebo nosovou tekutinou. Chronické infekcie vedú v priebehu života pacienta k zjazveniu vnútra očného viečka, vďaka čomu sa mihalnice trú o rohovku oka, čo môže v konečnom dôsledku viesť k poškodeniu zraku. Potvrdilo sa to aj pri skúmaní žien žijúcich na vidieku v Afrike, kde je trachoma endemickým ochorením. Zistilo sa totiž, že čím viac času strávili pri varení nad krbovými kachľami, tým bola u nich väčšia pravdepodobnosť mierneho až závažného zjazvenia očných viečok.

Ozónová vrstva a sivý zákal. Ako sa najlepšie chrániť?

Poškodzovanie ozónovej vrstvy vedie k zvýšenému vystavovaniu sa UV žiareniu, ktoré je známym rizikovým faktorom pre vznik sivého zákalu, odborne katarakty. Nadmerné vystavovanie sa škodlivým slnečným lúčom môže zmeniť proteíny v šošovke oka alebo poškodiť epitel, dôsledkom čoho môže byť zakalenie šošovky. Preto sa iniciatívy ako Montreal Protocol snažia zabraňovať výrobe látok narúšajúcich ozónovú vrstvu, čím chcú znížiť prenikajúcu hladinu UV žiarenia. Oko je jedným z najdôležitejších zmyslových orgánov, preto by sme náš zrak mali chrániť najlepšie ako vieme. Docieliť to môžeme už napríklad nosením klobúku, čím znížime prenikanie UV žiarenia na tvár o 30 %. Ešte lepšou voľbou sú slnečné okuliare s ochranným UV faktorom, kedy ide o zníženie o celých 100 %.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?